08-10-2022 23:00
Prawnik, radca prawny a adwokat 

  1. Prawnik - kim jest? 

 

Prawnik jest osobą, która posiada tytuł magistra prawa, a więc posiada ukończone studia prawnicze. Zatem prawnik posiada wyłącznie teoretyczną wiedzę z zakresu prawa. Prawnik nie posiada natomiast tytułu radcy prawnego lub adwokata, gdyż nie odbył specjalistycznej aplikacji radcowskiej lub aplikacji adwokackiej i w konsekwencji nie zdał również egzaminu zawodowego, który umożliwia reprezentowanie innych osób przed sądami lub urzędami jako profesjonalny pełnomocnik rozumiany jako radca prawny lub adwokat.  

 

  1. Radca prawny - kim jest? 

 

Radcą prawnym jest osoba, która po uzyskaniu tytułu magistra prawa, ukończyła aplikację radcowską, a następnie z wynikiem pozytywnym złożyła egzamin zawodowy i została wpisana na listę radców prawnych. 

 

Radca prawny jest zawodem zaufania publicznego zajmujący się świadczeniem pomocy prawnej, w szczególności polegającej na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Radcy prawnemu, podobnie jak adwokatowi, przysługuje zwyczajowy tytuł „mecenas” 

 

Radca prawny może wykonywać swój zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółkach cywilnych i spółkach prawa handlowego, w których wspólnikami, partnerami lub komplementariuszami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę w Polsce. Wyłącznym przedmiotem działalności tych spółek może być świadczenie pomocy prawnej. 

 

  1. Adwokat - kim jest? 

 

Adwokat jest osobą, która po uzyskaniu tytułu magistra prawa, ukończyła aplikację adwokacką, a następnie z wynikiem pozytywnym złożyła egzamin zawodowy i została wpisana na listę adwokatów. 

 

Adwokat świadczy pomoc prawną, w szczególności polegającą na występowaniu przed sądami i urzędami, udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych. 

 

  1. Jaka jest różnica pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem? 

 

Zawód radcy prawnego jest zawodem pokrewnym do zawodu adwokata. Podstawową różnicą między radcami prawnymi, a adwokatami jest możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy (radcowie prawni mają taką możliwość, adwokaci – nie). 

 

Ponadto aktualnie radca prawny, podobnie jak adwokat, posiada możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym, tj. w sprawach karnych i karnoskarbowych, z tym wyjątkiem, że obrońcą może być wyłącznie radca prawny niepozostający w stosunku pracy. 

 

Żabot togi adwokatów jest koloru zielonego, a radców prawnych koloru niebieskiego. Ta różnica pozwala łatwo odróżnić na sali sądowej czy korytarzu sądowym wykonywany zawód przez danego profesjonalnego pełnomocnika. 

 

Istniejący podział na radców prawnych i adwokatów jest uznawany za niepotrzebny, mając znaczenie tylko historyczne. W wyniku czego nieustannie wysuwane są propozycje i koncepcje połączenia radców prawnych z adwokatami w ramach jednej wspólnej korporacji prawniczej i zawodowej. 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami. Postaramy się pomóc! 

 

Niniejszy wpis na blogu zawiera informacje w ogólności na temat omawianego zagadnienia prawnego. Wpis nie stanowi porady prawnej, ani nie stanowi rozwiązania konkretnej sprawy bądź problemu prawnego. Z tego względu swoją indywidualną sytuację prawną i faktyczną zawsze rekomendujemy bezpośrednio skonsultować z radcą prawnym lub adwokatem, którzy posiadają specjalistyczną prawniczą wiedzę do udzielenia niezbędnej pomocy prawnej i możliwości reprezentacji swojego klienta w sądzie. 

radca prawny Warszawa, prawnik Warszawa, radca prawny Grudziądz, prawnik Grudziądz, porada prawna Warszawa, porada prawna Grudziądz, kancelaria prawna Warszawa, kancelaria prawna Grudziądz, pomoc prawna Warszawa, pomoc prawna Grudziądz, dobry prawnik Warszawa, dobry prawnik Grudziądz